Jedním z nástrojů, který je tahounem generativní umělé inteligence, jsou Chatboti (čteme jako Četboti). Vědci a inženýři totiž dostali úžasný nápad a dali nám příležitost komunikovat s generativní umělou inteligencí tak, jak umíme: naším běžným jazykem. Díky tomu můžeme umělou inteligenci ovládat pouze psaním do jednoduchého okýnka.



Napíšeme zprávu a chatbot nám odepíše. Napíšeme zadání a chatbot nám napíše řešení. Díky tomu, že jsme stroje naučili orientovat se v lidském jazyce (velké jazykové modely), stačí nám k ovládání chatbotů jen takhle málo. Nemusíme být programátoři a přesto můžeme pracovat s nástrojem tvůrčí umělé inteligence. Ukažme si to na konkrétním případě. Vzpomínáte si na kvíz o velkých jazykových modelech, který jste si vyzkoušeli? Základ kvízových otázek vytvořil v mžiku oka právě Chatbot:



Všimněte si, co se muselo stát: v prvé řadě je potřeba, aby chatbot udělal rozbor a pochopil zadání. Poté chatbot aktivuje tvůrčí mechanismy, které pracují na tom, aby se mi výsledek s velkou pravděpodobností líbil. Pokud by se mi nelíbil, můžu chatbota opravit, vést, poskytnout příklad, kterým se má řídit atp. Mezi nejznámější chatboty patří:


  • ChatGPT (Čet Džípítý), lze v základní verzi využívat zdarma, ale v době přípravy tohoto kurzu je potřeba založit si účet

  • GEMINI (Džemináj), lze v základní verzi využívat zdarma, ale i v tomto případě je v době přípravy tohoto kurzu potřeba založit si účet.

  • Copilot (Kopilot), lze v základní verzi využívat bezplatně, není potřeba založit si účet.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet osahat si chatbota, Copilot je v tuto chvíli nejjednodušší cestou.