Umělá inteligence (anglicky Artificial Intelligence, obvyklou zkratkou AI, čteme jako ejáj) není v principu robot nebo program. Je to v prvé řadě vědní obor, který se formuje už od 50. let 20. století. Usiluje o to naučit stroje nebo programy jednat inteligentně. Řešit překážky a úkoly. Rozhodovat se na základě předchozích zkušeností. Učit se.

Doporučujeme také zhlédnout krátké video od doc. Ing. Pavla Kordíka, Ph.D. z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze:
     
Když jsme si popsali lidskou přirozenou inteligenci bylo vidět, jak je různorodá. Vyvinout stroj nebo program, který by uměl všechno, co člověk, není vůbec snadné. A dodnes se nám to nepodařilo. Povedlo se nám ale, po 70 letech vývoje, udělat velké kroky a dosáhli jsme milníků, které jsou pro obor AI zásadní. Proto si AI získala v posledních letech mediální pozornost.

Podobně jako jsme pojmenovali druhy lidské inteligence, rozlišujeme také umělou inteligenci. Nejčastěji je slyšet o třech hlavních kategoriích umělé inteligence: úzká, široká a obecná.